Rozvod dohodou realita alebo ilúzia?

Autor: Daniela Ježová | 19.7.2013 o 10:46 | Karma článku: 3,76 | Prečítané:  1806x

Prednedávnom nastala v parlamente diskusia o možnosti rozvodov dohodou na Slovensku. Podľa návrhu mali byť možné rozvody bezdetných manželstiev dohodou, ktorá by mala mať formu notárkej zápisnice. V takomto prípade by nerozhodoval o rozvode manželstva súd. Názory na rozvod dohodou sa líšia. Jedna skupina argumentuje tým, že súd nemá prečo vstupovať do rozvodu manželstva, keďže ide o vzťach dvoch ľudí a títo dvaja ľudia sa rozhodli tento vzťah ukončiť. Druhá skupina zastáva názor o potrebe súdneho konania o rozvode manželstva, za účelom ochrany manželstva ako takého. Zaujímalo ma ako je to v iných krajinách Európskej únie a či tieto krajiny umožňujú rozvod dohodou bez súdneho konania.

 http://www.divorcestatistics.info/sample-divorce-agreement-for-t

V susednom Česku existuje síce rozvod dohodou, avšak aj tu má konečné slovo súd. Čiže manželia podajú spoločne návrh na rozvod kde uvedú zhodne, že ich manželstvo je rozvrátené a potom už súd neskúma podrobne dôvody a príčiny rozvratu manželstva. Manželstvo však muselo trvať aspoň rok a manželia musia žiť oddelene aspoň 6 mesiacov. Súd vôbec nezisťuje rozvrat manželstva v prípade ak manželia predložia súdu aj dohodu o vyporiadaní spoločného majetku a dohodou o výživnom a už schválenú dohodu o styku s maloletými deťmi. Na dohody nie je potrebná forma notárskej zápisnice iba osvedčené podpisy u notára.

Vo Veľkej Británií je možný rozvod dohodou, avšak tiež je potrebné v rámci prvého kroku získať povolenie od súdu na rozvod, kde je potrebné preukázať dôvody rozvratu manželstva. Spravidla za rozvrátené sa manželstvo považuje vtedy ak manželia spolu nežijú 2 roky. Avšak v prípade ak obaja manželia s rozvodom súhlasia nekoná sa súdne pojednávanie. Nazýva  sa to aj "decree nisi".

Belgicko je ďalšou krajinou kde je možný rozvod dohodou. Tiež však svoju úlohu zohráva pri rozvode súd a manželia sa musia dohodnúť nielen o rozvode manželstva ale aj o majetku a deťoch. Manželstvo muselo trvať minimálne dva roky pred podaním žiadosti o rozvod. O rozvode sa koná súdne pojednávanie, na ktorom sa zúčastnia obaja manželia a potvrdia svoj úmysel manželstvo rozviesť.

V Holandsku je tiež možný rozvod dohodou, avšak opäť ako v ostatných krajinách znamená to len to, že manželia podajú spoločný návrh na rozvod na súd. V dohode sa manželia dohodnú nielen na rozvode ale aj na delení spoločného majetku. Súd o návrhu potom rozhodne spravidla do 6-8 týždňov.

Dohoda akú navrhovali poslanci SaS je v Európe bežná na ukončenie registrovaného partnerstva, v takomto prípade partneri nepotrebujú súhlas súdu (ak nemajú maloleté deti) a stačí medzi nimi uzatvorená dohoda. Túto dohodu je možné spísať u advokáta alebo u notára.

Z môjho krátkeho výskumu niektorých krajín je zrejmé, že aj keď niektoré krajiny povoľujú rozvod dohodou, avšak vždy v rámci rozvodu zohráva určitú úlohu súd. Či už ide len o formálny "papierový" súhlas s rozvodom manželstva, alebo riadne skúmanie dôvodov rozvratu manželstva a vykonávanie dokazovania.

Návrh predložený do parlamentu na rozvod dohodou je vybočením z európskeho štandardu. Istá forma súhlasu súdu je predsa len na ukončenie manželstva potrebná, vychádzajúc aj z trendu v iných krajinách EÚ. Mám za to, že tento trend vychádza z pohľadu spoločnosti ako celok, z určitých hodnôt ktoré spoločnosť zastáva ako aj z určitej vážnosti a úcty k manželstvu ako inštitútu. Vhodné by bolo napríklad upraviť a zjednodušiť konanie o rozvode a upraviť možnosť konať bez pojednávania, ak obe strany s rozvodom súhlasia a ide o bezdetné manželstvo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Threema je anonymná, ale prokurátori sú presvedčení, že správy sú od Kočnera

Policajti neprelomili šifrovanie, Tóth im odovzdal Kočnerov mobil.

Komentár šéfredaktorky

Nemôžu zo seba vyvrátiť Kočnera ako pokazené jedlo

Kočner nie je fikcia, nie je vymyslená Marvelovská figúrka.


Už ste čítali?