Čo sa stane ak manžel neodpovedá?

Autor: Daniela Ježová | 3.10.2013 o 11:00 | Karma článku: 7,75 | Prečítané:  2195x

Zaujal ma jeden prípad, v ktorom išlo pôvodne o triviálnu záležitosť, táto však vytvorila neskutočné množstvo problémov v praxi. Ide o prípad kedy manžel prestane komunikovať so svojou manželkou a prestane preberať poštu. Poukážem na praktické problémy, ktoré z toho vzniknú.

 http://cpkidsmountainclimbers.wordpress.com/author/cpkidsmountai

Žena nežije s manželom dlhšiu dobu, preto podá návrh na rozvod manželstva na Slovensku. Manžel žije v zahraničí. Súd manželstvo rozvedie, avšak rozsudok nenadobudne právoplatnosť, dokým nie je doručený manželovi. Manžel poštu nepreberá. Tak prejdú dva roky a rozsudok stále nie je právoplatný. Žena však medzičasom otehotnie so svojím súčasným priateľom. Rozsudok nadobudne právoplatnosť po narodení dieťaťa (za použitia fikcie doručenia). V zmysle prvej domnienky otcovstva je na rodný list dieťaťa zapísaný ako otec dieťaťa manžel ženy (to by sa nestalo, ak by rozsudok nadobudol právoplatnosť skôr). A tu sú praktické problémy, ktoré vznikli dieťaťu a matke z neskorej právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva:

Problém č. 1: Otcovstvo dieťaťa. Keďže biologickým otcom dieťaťa nie je manžel ženy, musí matka podať návrh na súd o zapretie otcovstva a následne je možné určiť otcovstvo biologického otca dieťaťa, napríklad súhlasným vyhlásením rodičov. Výsledok je prvá zmena na rodnom liste dieťaťa v mene otca.

Problém č. 2: Krstné meno dieťaťa. Meno dieťaťa sa určuje dohodou rodičov. Keďže manžel (a legálny otec dieťaťa neodpovedá) dieťa sa narodí bez mena – zápis v rodnom liste je „meno neurčené“. Takto má vystavené všetky doklady, napr.: kartičku poistenca a cestovný pas mu ani nevydajú. Tiež nemá svoje meno na skrinke v jasliach alebo škôlke. Meno dieťaťa musí určiť súd. Aj keď súd rozhodne, nastáva opäť problém s právoplatnosťou rozsudku. Do rodného listu matrika zapíše meno len na základe právoplatného rozsudku. Celý proces môže trvať roky, počas ktorých bude dieťa bez totožnosti – bez mena. Výsledok druhá zmena v rodnom liste dieťaťa v mene dieťaťa.

Problém č. 3: Priezvisko dieťaťa. Keďže v čase uzatvorenia manželstva sa manželia dohodli na spoločnom priezvisku maloletých detí podľa priezviska otca, aj dieťa má toto priezvisko po „legálnom“ otcovi. Po zmene zápisu otca (úspešnom konaní o zapretie otcovstva) v rodnom liste je potrebné zahájiť ďalšie konanie o zmenu priezviska dieťaťa (či už podľa priezviska matky alebo biologického otca). Výsledok tretia zmena v rodnom liste dieťaťa v priezvisku dieťaťa.

Na prvý pohľad jednoduchá záležitosť, keď manžel neodpovedá, ktorá však môže narobiť praktické nepríjemnosti dieťaťu aj matke na ktoré som chcela poukázať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?